Lejárt a biztonsági időkorlát.
Ha az oldal űrlapot is tartalmaz, annak mentése csak érvényes bejelentkezéssel lehetséges.
A bejelentkezés érvényességének meghosszabbításához kérjük lépjen be!
Felhasználó név:
Jelszó:
 

A Magyar Transzplantációs Társaság ajánlása a COVID-19 elleni vakcináról szervátültetésre váró és szervátültetett betegek részére

A Magyar Transzplantációs Társaság 2. ajánlása a COVID-19 elleni vakcináról szervátültetésre váró és szervátültetett betegek részére (2022. december 8.)

A koronavírus világjárvány újabb és újabb hullámai miatt a szervtranszplantáltak COVID-19 betegség elleni megfelelő védettségének fenntartása továbbra is nagyon fontos. A bővülő ismeretek alapján jelenleg az immunhiányos betegek alapimmunizálása 3 oltásból áll, két alap és egy kiegészítő (3.) alapimmunizálásból. Az immunválasz megerősítésére, hasonlóan egyéb kórokozókkal szembeni védettség kialakításához 4. és 5., emlékeztető (booster) oltásra is szükség van.

Az immunizáció akkor elfogadható aktuálisan, ha az utolsó oltás 6 hónapon belül történt. COVID-19 betegség után 4 hónappal szükséges a következő, esedékes oltás beadása, pótlása. Amennyiben az immunizáció közben fertőződik meg a recipiens, a gyógyulás után, kivárási idő nélkül az oltási sémának megfelelően folytatható az oltási sor.

Az emlékeztető (booster) oltás 12 éven felülieknek a 3. oltás után 4-6 hónappal lehetséges, javasolt mRNS vakcinával (Pfizer/Comirnaty vagy Moderna/Spikevax utóbbi 18 éven felülieknek és ½ dózis), a korábbi oltóanyag fajtájától függetlenül, az oltóanyag alkalmazási leirata szerint, mert ezzel az oltóanyaggal van jelenleg még csak nemzetközi tapasztalat.

Javasolt a 12-17 éves szervtranszplantált, súlyosan immunsérült pácienseknek is a 3., kiegészítő alapoltás után 4-6 hónappal az emlékeztető oltás. 5-11 éves korosztályban jelenleg az európai ajánlás a standard, 2 alapoltást javasolja Pfizer/Comirnaty 10ug oltóanyaggal.

Az oltások előtt nincs szükség ellenanyagszint mérésre, mert ennek mennyisége nem befolyásolja az olthatóságot, védettségről nem ad információt.

A várólistára helyezés előtt, vagy már várólistán lévő betegek alap és emlékeztető oltása továbbra is javasolt. Emellett indokolt az influenza elleni oltás felvétele is, akár a COVID-19 elleni vakcinációval együtt. Továbbá javasolt a fenti betegek szoros kontaktjainak, családtagjainak oltása is (fészekimmunizáció).

A várólistára helyezés előtt álló, illetve várólistán levő betegek számára a fent javasolt immunizálás az MTT vezetőségének szakmai véleménye alapján nélkülözhetetlen. Ennek hiányában a Várólista Bizottság minden egyedi esetben dönthet úgy az aktuális járványügyi helyzetnek megfelelően, hogy a beteget nem helyezi várólistára, vagy a már várólistán levő recipienst nem transzplantálható (NT) státuszba helyezi.

 

Hivatkozás:
NNK, Szakmai javaslat a COVID-19 elleni védőoltások alkalmazásához:
https://koronavirus.gov.hu/sites/default/files/sites/default/files/imce/nnk_eljarasrend_2022.01.14._negyedik_oltas.pdf

A fenti ajánlás .pdf-ben letölthető ide kattintva

2022.01. 20. - Ajánlás a COVID-19 elleni vakcináról szervátültetésre váró és szervátültetett betegek részére

A Magyar Transzplantációs Társaság ajánlása a COVID-19 elleni vakcináról szervátültetésre váró és szervátültetett betegek részére (2022. január 20.)

A koronavírus világjárvány újabb és újabb hullámai miatt a szervtranszplantáltak COVID-19 betegség elleni megfelelő védettségének fenntartása továbbra is nagyon fontos. A bővülő ismeretek alapján jelenleg az immunhiányos betegek alapimmunizálása 3 oltásból áll, két alap és egy kiegészítő (3.) alapimmunizálásból. Az immunválasz megerősítésére, hasonlóan egyéb kórokozókkal szembeni védettség kialakításához 4., emlékeztető (booster) oltásra is szükség van.

Az emlékeztető (booster) oltás 12 éven felülieknek a 3. oltás után 4-6 hónappal lehetséges, javasolt mRNS vakcinával (Pfizer/Comirnaty vagy Moderna/Spikevax utóbbi 18 éven felülieknek és ½ dózis), a korábbi óltóanyag fajtájától függetlenül, az oltóanyag alkalmazási leirata szerint, mert ezzel az oltóanyaggal van jelenleg még csak nemzetközi tapasztalat.

Javasolt a 12-17 éves szervtranszplantált, súlyosan immunsérült pácienseknek is a 3., kiegészítő alapoltás után 4-6 hónappal a 4. és egyben emlékeztető oltás. 5‑11 éves korosztályban jelenleg az európai ajánlás a standard, 2 alapoltást javasolja Pfizer/Comirnaty 10ug oltóanyaggal.

A fertőzésen átestettek oltása a felgyógyulás után azonnal megkezdhető. Amennyiben az immunizáció közben fertőződik meg a recipiens, a gyógyulás után, kivárási idő nélkül az oltási sémának megfelelően folytatható az oltási sor.

Az oltások előtt nincs szükség ellenanyagszint mérésre, mert ennek mennyisége nem befolyásolja az olthatóságot, védettségről nem ad információt.

A várólistán lévő betegek alap és booster oltása továbbra is javasolt.

A várólistán levő betegek számára a fent javasolt immunizálás az MTT vezetőségének szakmai véleménye alapján nélkülözhetetlen. Ennek hiányában a Várólista Bizottság dönthet úgy, hogy a recipienst NT (nem transzplantálható) státuszba helyezi.

A fenti ajánlás .pdf-ben letölthető ide kattintva

Hivatkozás:

NNK, Szakmai javaslat a COVID-19 elleni védőoltások alkalmazásához:

https://koronavirus.gov.hu/sites/default/files/sites/default/files/imce/nnk_eljarasrend_2022.01.14._negyedik_oltas.pdf

 2021.08.10. - A szervtranszplantáltak koronavírus elleni harmadik oltása

Sajnos még nem áll rendelkezésünkre a súlyos akut légzőszervi szindrómát okozó koronavírus 2 (SARS-CoV-2) szaporodását gátló, direkt ható gyógyszeres kezelés. Ezért a betegség kialakulásának megakadályozása a lefontosabb feladat, amit a szervezet védekező képességének megerősítésével, vagyis a védőoltással érhetünk el. A csökkent immunitással bíró szervtranszplantáltak különösen kitettek a súlyos megbetegedést is okozó fertőzésnek, ezért a beoltásuk különösen fontos és  lehetőleg a leghatékonyabb készítménnyel.

Egyéb oltásokkal szerzett tapasztalatokkal összhangban a védőoltás által kiváltott immunreakció szervtranszplantáltaknál kisebb, mint a normális immunitással rendelkezők között és ez így van a koronavírussal kapcsolatban is. Emiatt és a járványhullámok további terjedése, változó tulajdondonságokat hordozó mutációk kialakulása miatt a szervezet védekezőképességének megerősítése érdekében felmerült a harmadik oltás szükségesség is.

Klinikai vizsgálatok folynak a harmadik oltással kapcsolatban az átlag népesség körében, de a szervtranszplantáltakkal kapcsolatban csak minimális információink vannak és azok is elsősorban az mRNS oltásokra és az általuk kialakított antitestképzésre vonatkoznak. Ezek alapján, akiknél két oltás nem hozott létre megfelelő immunválaszt, a harmadik mRNS oltás közel felüknél jó hatásfokúnak bizonyult, akiknek pedig már volt ellenanyaga az ellenanyag mennyisége megnőtt. A különböző védőoltások egymás utáni alkalmazásra vonatkozó adatok szertranszplantáltakkal kapcsolatban még szerények. Az azonban immunológiai okok miatt ismert, hogy vektor alapú vakcina után annak ismétlése nem előnyös.

Mindezeket figyelembe véve a szervtranszplantáltak harmadik oltása javasolt a korábban kialakított immunválasz megerősítése vagy kialakítása érdekében.

A Magyar Orvosi Kamara ajánlása megtekinthető ide kattintva

2021.03.07. - Ajánlás a COVID-19 elleni vakcináról szervátültetésre váró és szervátültetett betegek részére

A COVID-19 pandémia a szervtranszplantáltak számára is komoly veszélyt jelent. Sajnos, eddig nem áll rendelkezésünkre olyan hatékony vírusellenes gyógyszeres kezelés, ami a vírus szaporodását és a súlyos, életet veszélyeztető állapotot kivédhetné, de a fertőzés vakcinával való megelőzése már rendelkezésünkre áll. A vakcinák több típusát a hatóságok jóváhagyták és sok országban, így Magyarországon is már alkalmazzák.

Társaságunk 2021.03.07-i ajánlása a COVID-19 elleni vakcinákról szervátültetésre váró és szervátültetett betegek részére .pdf-ben letölthető
ide kattintva

 

A betegek gyakran feltett kérdései (2021.03.29.):

 

  • Mennyire hatékony a szervtranszplantáltak mRNS (Pfizer és Moderna) oltása?

Egy, az elmúlt hetekben megjelent cikk eredménye szerint a mRNS (Pfizer és Modena ) vakcinával oltott szervtranszplantált csoportban az első oltás után az oltottak alacsony számában találtak laboratóriumi módszerrel kimutatható válaszakciót, vagyis a COVID-19 betegséget okozó tüskefehérje ellen termelődő ellenanyagot. Különbséget tapasztaltak az életkor, a kilölődésgátló (immunszuppresszív) kezelés milyensége és a használt oltóanyag tekintetében is.
Az eredmény értékelésekor azonban figyelembe kell venni, hogy a kilölődésgátlót szedők bármilyen védőoltásakor alacsonyabb a hatékonyság, mint az ilyen kezelésben nem részesülőknél. Ez várható sajnos a COVID-19 elleni oltás esetében is. A Pfizer és Modena oltás is két oltásból áll és a védettség a második oltás után egy héttel várható. A hatékonyság megítélésben a sejtes immunválasznak is jelentősége van, de ezzel kapcsolatos eredményeket szervtranszplantáltakkal kapcsolatban még nem közöltek.
Mindezeket figyelembe véve a védőoltás továbbra is javasolt és a kilölődésgátló gyógyszerek szedése változatlan összetételben és mennyiségben szükséges.  

  • Beoltassam magam a SARS-CoV-2 fertőzés ellen?

Minden 16 év feletti egyénnek javasolt a védőoltás a COVID19 ellen. A 16 év alattiak egyelőre nem kaphatnak SARS-CoV-2 vakcinát.

  • Sürgős, hogy beoltassam magam?

Az egyes országoknak teljesen más szabályaik vannak. Sok ország jelenleg ebben a pillanatban az időseket, egészségügyi dolgozókat, valamint az idősotthonok lakóit és személyzetét helyezi a lista élére.

  • Melyik számomra a legjobb vakcina?

Bármelyik törzskönyvezett (az amerikai és az európiai gyógyszerbizottságok, FDA ill. EMA által elfogadott) vakcinával való oltás javasolt. Általánosságban elmondható, hogy jobb oltani, mint egyáltalán nem oltani. A klinikai vizsgálatban jelenleg tesztelés alatt álló, illetve az egyéb, még nem elfogadott oltóanyagok alkalmazása nem javasolt immunbetegségben, vagy immunterápiás kezelés során.

  • Átestem a COVID-19 betegségen és meggyógyultam, szükséges-e oltást kapnom?

Jelenleg erre nézve nincs adatunk, de a COVID-19 utáni oltás biztonságosnak tekinthető, és potenciálisan védelmet nyújt a további fertőzés ellen.

  • Kaphatok-e oltást, ha immungátló gyógyszereket szedek?

Igen, kaphat. Talán az egyetlen kivétel a rituximab. Amennyiben Ön ezt a szert kapja, forduljon kezelőorvosához.

  • Zavarják-e az oltások az immunszuppresszív vagy immunterápiás kezelésemet?

Nem.

  • Kivel konzultáljak az oltás előtt: a háziorvosommal vagy a kezelőorvosommal?

Ha az alapbetegségével összefüggő konkrét kérdése van, akkor a kezelő szakorvosához forduljon.

  • Milyen adatok szükségesek a helyes döntéshez?

Az alapbetegség-aktivitás, a gyógyszeres kezelés és az esetleges társbetegségek ismerete.

  • Mi a helyzet a vakcinák mellékhatásaival?

Jelenleg még nehéz konkrét választ adni, de a fent említett, részletesen vizsgált vakcinák biztonságosak, mellékhatásaik hasonlóak az influenza elleni oltásokkal. Immunszuprimált betegekben előfordulhat, hogy a vakcinára adott immunválasz nem olyan erősségű, mint az egészséges egyénekben, és a jelenlegi protokoll alapján adott 2 oltás nem elég a kívánt hatásosság eléréséhez.

  • Mit tegyek az immunológiai alapbetegségem fellángolása esetén?

Forduljon kezelőorvosához.

  • Ha súlyos mellékhatások jelentkeznek?

Ez nem valószínű, de forduljon a kezelőorvosához.

  • Aktiválhatja az oltás az immunbetegségemet?

Ez nem valószínű, de erre nézve még nincs elég tapasztalatunk.

  • Szükségem lesz-e a COVID-19 védőoltásra évente, mint más oltások, például influenza esetén?

Erre még most nem lehet pontos választ adni, den nem kizárt, hogy igen.

  • Mi a helyzet a hosszú távú mellékhatásokkal?

Ma még erre nem tudunk határozott választ adni, de eddig a tesztelt vakcinák megfelelően biztonságosak.

  • Fenyeget az, hogy bennem a COVID-19 súlyosabb formája alakul ki?

Az eddigi megszerzett tapasztalok alapján előre nem számítható ki, hogy kinél alakul ki a betegség súlyosabb formája, de immunhiány esetén a kockázat magasabb lehet.

  • Az immunszuppresszív gyógyszereim növelik-e a súlyosabb COVID-19 betegség kockázatát?

Az immunológiai kórképekben alkalmazott gyógyszerek többsége mellett nem észleltek súlyosabb vírusfertőzést. Eddig az egyetlen olyan kezelés, amelyről kimutatták, hogy a COVID19 súlyosabb formáival jár, a magasabb adagú kortikoszteroid tartós szedése vagy a rituximab kezelés.

  • Daganatos betegség miatt kapok immunkezelést, felvehetem a védőoltást?

Akár törzskönyvezett, akár klinikai vizsgálatban alkalmazott immunterápiás gyógyszeres kezelésben részesül, mindenképpen javasolt az oltás felvétele. Az oltás előtt mindenképp egyeztessen a kezelőorvosával, mivel a vakcinálás minden esetben egyéni elbírálás alá esik. A vakcina és az immunterápia között gyógyszerkölcsönhatás nem ismert.

  • Többféle allergiám ismert, megkaphatom az oltást?

A SARS-CoV-2 vakcina esetében elsősorban az azonnali típusú, anafilaxiának nevezett allergiás reakció fordulhat elő, emiatt szükséges a beoltott egyének megfigyelése 15-30 percig az oltást követően. Ha anafilaxiának megfelelő allergiás reakciója volt korábban, pl. bizonyos ételekre vagy gyógyszerekre, az oltás beadása előtt mindenképp egyeztessen allergológus orvossal illetve az oltóorvossal. Egyéni elbírálás alapján a védőoltás ilyen esetekben is beadható, azonban ezt mindenképp kórházi körülmények között, megfelelő előkészületeket követően lehet kivitelezni.

2020.12.18. - COVID-19 járvánnyal kapcsolatos tájékoztatók szervátültetésre váró és transzplantált betegek részére

A 2019-ben megjelent új típusú Korona vírus nagy kihívások elé állította a világ országait, a magyar egészségügyet, és ezen belül a szervtranszplantáció előtt és után álló betegeket.
Mind a tavaszi első, mind a mostani második Covid-19 járvány hullám számtalan ponton támadta meg egészségügyi ellátó rendszerünket, és csak a teljes összefogás, az egészségügyi személyzet áldozatos munkája, betegeink és a társadalom együttműködő támogatása tudta megvédeni azt.


Ebben a helyzetben még fontosabbnak gondoljuk a megfelelő kommunikációt, betegeink tájékoztatását. Ezért készítettük az alábbi összefoglaló tájékoztatókat szervátültetésre váró és transzplantált betegek részére, amelyekben a leghasznosabb, legfontosabb információkat gyűjtöttük össze.

 

A Magyar Transzplantációs Társaság COVID-19 járvánnyal kapcsolatos tájékoztatói szervátültetésre váró és transzplantált betegek részére megtekinthetőek az alábbiakban:

A Magyar Transzplantációs Társaság COVID-19 járvánnyal kapcsolatos tájékoztatója szívátültetésre váró és szívátültetett betegek részére

 

A Magyar Transzplantációs Társaság COVID-19 járvánnyal kapcsolatos tájékoztatója veseátültetésre váró és veseátültetett betegek részére

 

A Magyar Transzplantációs Társaság COVID-19 járvánnyal kapcsolatos tájékoztatója májátültetésre váró és májátültetett betegek részére

 

A Magyar Transzplantációs Társaság COVID-19 járvánnyal kapcsolatos tájékoztatója tüdőátültetésre váró és tüdőátültetett betegek részére

 

A Magyar Transzplantációs Társaság COVID-19 járvánnyal kapcsolatos tájékoztatója kombinált hasnyálmirigy- és veseátültetésre váró és transzplantált betegek részére

 

Kérem várjon...
Kongresszusok listája
  • H
  • K
  • Sze
  • Cs
  • P
  • Szo
  • V
  •  
  •  
  •  
  •  
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30